yeki
08 بهمن 1401 - 21:04

امام جمعه قزوین: در حوزه ترویج نماز باید از اقدامات تشریفاتی فاصله بگیریم

امام جمعه قزوین گفت: در حوزه ترویج نماز باید از اقدامات تشریفاتی فاصله بگیریم و زمانی می‌توانیم بگوییم در حوزه ترویج نماز موفق هستیم که پای جوانان ما بیشتر از گذشته به مساجد باز شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین ، آیت‌الله عبدالکریم عابدینی عصر امروز در جلسه ستاد اقامه نماز استان قزوین که در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: بین آنچه که باید برای توسعه فرهنگ نماز در استان قزوین انجام دهیم با آنچه که امروز انجام می‌دهیم، فاصله خیلی‌زیادی وجود دارد و در این حوزه باید همت خود را خیلی‌بیشتر کنیم و واقع‌بینانه‌تر برای توسعه فرهنگ اقامه نماز تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه در حوزه ترویج نماز باید از اقدامات تشریفاتی فاصله بگیریم، اضافه کرد: زمانی می‌توانیم بگوییم در حوزه ترویج نماز موفق هستیم که پای جوانان ما بیشتر از گذشته به مساجد باز شود. البته حضور جوانان را در نماز جمعه و مساجد تا حدودی می‌بینیم، اما اگر همت کنیم، شاهد گرایش بیشتر جوانان به اقامه نماز در مساجد خواهیم بود. البته جوانان به نماز گرایش دارند، اما باید تلاش کنیم تا جوانان ما مسجدی شوند و در نمازهای جماعت حضور بیشتری داشته باشند.

عابدینی با اشاره به اهمیت ترویج نماز میان معلمان ادامه داد: برای ترویج نماز از طریق دانشگاه فرهنگیان تاکنون رسالت خود را انجام ندادیم و شاید دانشگاه فرهنگیان استان قزوین هم ظرفیت بلند کردن این بار سنگین را نداشته باشد. باید بررسی که آیا مسئول اقامه نماز در دانشگاه فرهنگیان می‌تواند این بار را بردارد؛ چرا که ترویج نماز امر سبک و راحتی است که هر کسی بتواند انجام دهد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین با تأکید بر لزوم رصد جدی فضای اقامه نماز در مساجد گفت: امکان دارد که یک مسجد به خاطر وجود یک خادم نامناسب و یا یک امام جماعت ناآشنا به مسائل مدیریتی بخشی از نمازگزاران خود را از دست داده باشد و چنین مشکلاتی به فضای مسجد و نمازگزاران لطمه وارد می‌کند که باید نسبت به برطرف کردن آنها اقدام کرد.

عابدینی با بیان اینکه برخی مساجد از نظر نظافت یا تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مشکل دارند، افزود: بنابراین باید مساجد، مدارس و دانشگاه‌ها را از نظر مکان برگزاری نماز رصد و پایش کنیم و آسیب‌های آنها را شناسایی کرده و در صدد رفع این آسیب‌ها برآییم. البته این کار در استان قزوین شروع شده، اما کار بسیارسختی است که انجام آن به یک همت جمعی نیاز دارد.

وی ادامه داد: در این راستا بنا داریم یک مسجد در استان قزوین را از جمیع جهات ارتقا دهیم تا با آیات، روایات و رهنمودهای دینی همخوانی کامل داشته باشد. در واقع قصد داریم یک مسجد را در استان قزوین برجسته کنیم تا بتواند برای مساجد دیگر الگو باشد و هیئات امنای مساجد دیگر استان قزوین هم برای عمرانی و آبادانی مساجد خود از این مسجد الگو بگیرند.

عابدینی با بیان اینکه مساجد استان قزوین باید با کمک خیران معتقد و باایمان توسعه یابند، تصریح کرد: اگر کسی که خمس خود را پرداخت نمی‌کند، اما با انگیزه‌های دنیوی برای ساختن مسجد به میدان می‌آید، در واقع سالن درست می‌کند، نه مسجد. چرا که در چنین مسجدی بوی معنویت حس نمی‌شود. بنابراین زرق و برق مسجد مهم نیست، بلکه مهم این است که مسجد با چه نیتی ساخته شده باشد.

ترویج نماز محدود به مناسبت‌ها و مراسم نباشد

مدیرکل صداوسیمای استان قزوین هم در این جلسه با بیان اینکه ترویج نماز نباید محدود به مناسبت‌ها و مراسم باشد، گفت: برای ترویج فرهنگ اقامه نماز باید در تمام طول سال کار انجام شود و تلاش می‌کنیم که در شبکه‌های استانی صدا و سیما به صورت مستمر به این موضوع بپردازیم و حتی فراتر از تعهدات سالیانه خود برنامه تولید کنیم.

سعید انبارلویی اضافه کرد: باید کاری کنیم که مسجد علاوه بر فعالیت‌های عبادی محور فعالیت‌های اجتماعی هم باشد. به همین خاطر دنبال این هستیم که بین نسل امروز به ویژه نوجوانان و مساجد ارتباط عمیقی برقرار کنیم. البته در این حوزه کم کار کردیم و باید بیشتر از اینها کار انجام دهیم.

وی ادامه داد: استان قزوین به دلیل فضای مذهبی و اعتقادی خود که به واسطه نماز ایجاد شده، در بسیاری از بحران‌ها کمتر آسیب می‌بینید که نمونه آن را اغتشاشات اخیر مشاهده کردیم که جوانان و نوجوانان و سایر اقشار هم‌استانی در این حوادث آن شخصیت متین خود را نشان دادند و بر خلاف برخی نقاط کشور شاهد کمترین چالش در اغتشاشات بودیم.

انبارلویی با اشاره به برنامه‌های روزانه و هفتگی صداوسیمای مرکز قزوین با موضوع نماز یادآور شد: در حال حاضر محتوای برنامه رادیو قزوین در فاصله 15 دقیقه مانده به نماز طوری طراحی می‌شود که مساجد بتوانند از مناره‌های خود این برنامه‌ را پخش کنند و این برنامه را به اذان ختم کنند.

برگزاری 150 نشست ترویج نماز برای 6 هزار دانش‌آموز

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین هم در ادامه این جلسه با اشاره به اجرای طرح «نماز ماندگار» در مدارس استان قزوین گفت: همچنین در راستای ترویج فرهنگ نماز مراسم جشن تکلیف را به صورت متمرکز و نیمه‌متمرکز در کل نواحی چهارده‌گانه آموزش و پرورش استان قزوین برگزار می‌کنیم.

نقی سیاهکالی مرادی از برگزاری 150 نشست دینی با موضوع ترویج نماز در مدارس در بهمن‌ماه جاری خبر داد و افزود: برگزاری این نشست‌ها با حضور اساتید مرکز تخصصی ترویج نماز شهر قم برای 6 هزار دانش‌آموز قزوینی آغاز شده و در آن به 2 موضوع شیوه جذب دانش‌آموزان به نماز و آشنایی والدین با شیوه تشویق فرزندانشان به نماز پرداخته خواهد شد. برگزاری این نشست‌ها از 2 بهمن شروع شده و تا پایان همین ماه ادامه دارد.

وی ادامه داد: همه دانش‌آموزان و معلمان استان قزوین با تمام ظرفیت خود در اجلاسیه نماز استانی شرکت خواهند کرد و برای اینکه این اجلاس بزرگ و مهم شکل بگیرد، همه توانمان را به کار خواهیم بست.

انتهای پیام/ن

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1003532