yeki
09 بهمن 1401 - 02:10

سناریو سازی ضدانقلاب برای القای ناامنی/ از فیروزی و رونقی تا توماج و عشقی

رسانه‌های اپوزیسیون از هر اتفاق درون کشور یک سناریو می‌سازند تا افکار عمومی را تحت تاثیر خود قرار دهند.

از شایعه تا واقعیت: رسانه‌های معاند در ادامه سناریوهایی خود برای فریب افکار عمومی ایرانیان، طی هفته‌های گذشته مدعی بازداشت فردی معترض به نام حسن فیروزی شدند. در ادامه برای جنایتکار نشان دادن جمهوری اسلامی و تهمت های بیشتر حقوق بشری علیه ایران ادعا کردند وی بر اثر شکنجه شدید به کُما رفته است. اما همه این ادعاها درحالی بود که فیروزی کلاهبرداری بوده که چهارشنبه هفته پیش درحال فرار از کشور دستگیر شده است.

این رویه ای که رسانه‌ها و شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان فقط درقبال ایران در پیش گرفته‌اند، با اصول اولیه خبرنویسی در تضاد است. این رسانه‌ها اخبار ضدایرانی را بدون کوچکترین دقت و صحت سنجی تنها با عنوان آن چه «منبع آگاه» یا «تصاویر و فیلم‌های به دست ما رسیده» علیه کشورمان منتشر می‌کنند.

 

* ماجرای شکسته شدن پاهای حسین رونقی

در موضوع حسین رونقی هم شبکه‌ها و ماهواره‌ای فارسی زبان هم این گونه عمل کردند. این رسانه‌ها مدت‌ها بر دروغ اعتصاب غذای ۵۰ روزه رونقی، نارسایی قلبی و کلیوی و شکستن هردوپای وی مانور دادند.

 

اما انتشار تصاویر وی پس از آزادی موقت در بیمارستان بیانگر این بود که وی از حال جسمانی مساعدی برخورد است و نه تنها بر خلاف ادعای این رسانه‌ها، هر دو پاهایش سالم است، بلکه وضعیت جسمی حسین رونقی شباهتی با فردی که ۶۰ روز در زندان اعتصاب غذا کرده باشد ندارد!

 

* دروغ‌های بی‌سندی که نقل محال ضدانقلاب شد

در ماجرای مرحوم مهسا امینی هم شاهد چنین ادعاهای بی پایه و اساسی بودیم. از ابتدا که شایعه ضرب و شتم مهسا امینی مطرح شد به طوری که گفته می‌شد وی قادر به پیاده شدن نبوده است، درحالی که  چندی بعد فیلم لحظه پیاده شدن وی منتشر شد؛ حتی اظهارنظر پدر مهسا امینی که در مقابل دادستان گفته بود آثاری از ضری و شتم نیست و شکایتی ندارد هم در همان بیمارستان منتشر شده بود.

 

دروغ دیگری که نقل محافل شدانقلاب شده بود، عدم سابقه بیماری مهسا امینی در کودکی بود؛ درحالی که  طبق اسناد منتشر شده و اظهارات پزشکان معالج مهسا امینی مشخص شد وی بارها به دلیل مشکلی که داشته به پزشکان مراجعه کرده بود.

 

* داستان گردن و انگشتان شکسته توماج صالحی!

پس از دستگیری توماج صالحی در اغتشاشات اخیر، شبکه های ماهواره ای فارسی زبان شروع به سنارسیو سازی کردند. ان ها مدعی شدند که توماج مورد ضرب و شتم قرار گرفته و حتی گردن انگشتان دستش توسط ماموران شکسته شده.

اما فیلمی از او منتشر شد که نشان داد همه اخبار رسانه‌های معاند، دروغ سازی بود.

 

* گوهری که بازیگر شد

این سناریو سازی ها سابقه طولانی دارد از پیرهن خونین باطبی تا سناریوی نداآقاسلطان. سال گذشته نیز مشابه چنین داستانی را برای گوهر عشقی  مادر ستار بهشتی رقم زدند. رسانه‌های اپوزیسیون به صورت دسته جمعی مدعی شدند  گوهر عشقی در مسیر رفتن به مزار پسرش توسط یک موتورسیکلت مورد سوقصد ثرار گرفته و پس از افتادن برزمین از هوش رفت و در بیمارستان به هوش آمده است. (اینجا)

اما دوربین‌های مدار بسته، تکنسین‌های اورژانس و  شاهدان عینی این دروغ سازی را برملا کردند و نشان دادند که وی بدون هیچ گنه سوقصدی تنها به دلیل عدم تعادل بر زمین افتاده بوده است.

 

* نوید افکاری و متوسل شدن به فتوشاپ

موضوع قصاص نوید افکاری هم یکی دیگر از مواردی است که درپی آن شایعات و دروغ‌های زیادی به جمهوری اسلامی زده شد. یکی از اقدامات شبکه‌های معاند بایکوت موضوع قتل ترکمان توسط نوید افکاری و ربط دادن آن به شرکت در اعتراضات بود.

 

درحالی که این روزها دنی آلوز فوتبالیست برزیلی سابق بارسلونا به دلیل تعرض به یک زن به زندان رفته و حتی ژاوی هرناندز مربی کنونی بارسلونا و دوست صمیمی وی گفته باید طق قانون با وی برخورد شود، در موضوع نوید افکاری رسانه‌های معاند بدون اشاره به قتل افکاری، تصاویر ورزشی او را پخش کردند تا افکار عمومی را تحت تاثیر قرار دهند. البته آن ها در این مسیر دست به دامن فتوشاپ هم شدند.

 

موضوع شکنجه، نداشتن وکیل، اطلاع نداشتن از زمان قصاص دروغ های دیگری بود که  شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان در موضوع پرونده نوید افکاری ادعا کردند.(پاسخ ادعاها را اینجا بخوانید)

 

* سناریوسازی با نام خدانور لجعه‌ای"

یکی دیگر از سناریو سازی های اخیر که حتی رسانه‌های معاند سعی کردند آن را به یک ژانر تبدیل کنند، مربوط به شخصی  با نام مستعار «خدانور لجعه‌ای» بود. این رسانه ها با انتشار تصویر وی مدعی شدند که مسئولان ایرانی با یکی از معترضان برخورد نامناسب کرده است. این درحالی بود که فرد ادعایی «صادق کبدانی» معروف به «یاغی» و از اتباع افغانستانی بود که به جرم سرقت بارها دستگیر شده بود، حتی همین ایران اینتنرشنال هم خبر دستگیری وی را چندماه پیش از اعتراضات منتشر کرده بود(اینجا را بخوانید).

 

البته به این سناریوسازی‌ها می‌توان، دروغ‌ها کشته شدن آیتک رضایی در اغتشاشات اخیر، دختری که خرداد و چندماه قبل از اعتراضات فوت کرده بود(اینجا)، جا زدن جشن خواستگاری در دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان اجتماع اعتراضی دانشجویان در حمایت از «نه به اعدام»(اینجا)، اخبار دستگیری دروغین عکاسی که اصلاً دستگیر نشده بود(اینجا)

 

به گزارش فارس، بررسی‌های فنی نشان می‌دهد که ۵ رسانه ضدایرانی فقط در ۴۶ روز ۳۸ هزار دروغ منتشر کردند و هربار پس از برملاشدن دروغ‌شان به سراغ سوژه جدید رفتند.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003870